Microsoft Dynamics NAV

Microsoft Dynamics NAV, Microsoft’un Microsoft Dynamics ürün ailesine bağlı bir ERP yazılımıdır.

Microsoft Dynamics NAV, 1984 yılından beri çeşitli büyüklükteki işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Microsoft Dynamics NAV,şirketinizi daha iyi kontrol edebilmenizi sağlayan, bütün ticari faaliyetleri tam olarak izleyebilmenize ve işletmenizin büyümesiyle birlikte karlılığın ve kar marjlarının artmasına yardımcı olan komple iş yönetimi yetkinlikleri sunmaktadır.

Microsoft Dynamics NAV, şirketinizin işlevlerini tek bir entegre sistemde toplar. Microsoft Windows Vista ve Microsoft Office ile yakın görsel ve işlevsel bağlantıları olan, öğrenmesi kolay, kullanımı basit bir çözümdür ve devreye alınması kısa sürer. Merkezi hale getirilmiş bir veritabanında saklanan entegre mali, üretim, tedarik yönetimi, satış ve pazarlama, proje yönetimi, insan kaynakları ve hizmet yönetimi bilgileri ile çalışanlarınız hızlı ve etkili bir şekilde çalışabilirler ve işinizi büyütmenize yardımcı olurlar.

Microsoft Dynamics NAV, basitleştirilmiş iş modellerinden yoğun uzmanlaşma gerektiren işlevlere kadar her kademede şirketlere ve çalışanlarına çalışma bölgelerindeki yerel ihtiyaçlar ile ilgili, sektöre özgü de sağlamaktadır. Microsoft Dynamics NAV‘in kullanımı kolaydır ve şirketlerin kolayca işlev, özel uygulama ve çevrimiçi ticaret özellikleri eklemelerini sağlayan hızlı uyarlanabilirlik ve basitleştirilmiş özelleştirilebilme özellikleri sunmaktadır.

Microsoft Dynamics NAV ERP

Microsoft Dynamics NAV’in öne çıkan özelliklerinde birisi, açık kaynak kodlu ve kolay uygulama geliştirilebilir olmasıdır. Diğer ERP yazılımlarına oranla daha kısa sürede uygulanabilir olması sebebi ile de tercih edilen bir ERP yazılımıdır.

Kısacası Microsoft Dynamics NAV ile;

– Üretkenliğinizi arttırır,

– İş süreçlerinizi düzenler,

– Akıcı satın alma, sipariş takibi, stok yönetimi yapabilir,

– Finans, Bütçe, İnsan Kaynakları, Satış, Pazarlama, Nakliye gibi işlemler arasında koordinasyon sağlayabilir, tüm departmanları birbirine entegre edebilirsiniz. Dynamics NAV belli modüller sayesinde işletmenizdeki departmanlar arası entegrasyonu sağlar.

Microsoft Dynamics NAV ile;

 • Finansal Yönetim
 • Ürün Yönetimi
 • Tedarik Zinciri Yönetimi
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • İnsan Kaynakları Yönetimi yapabilirsiniz.

Bu modülleri detaylı olarak incelersek;

Microsoft Dynamics NAV ERP

FİNANS – MUHASEBE

Finans modülü, en başta şirketin gerçek zamanlı olarak finansal durumunu takip etme ve analiz etme fırsatını sunmaktadır. Bütçeleme işlemlerini bu modül sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.  Genel bütçe içinde, belirli bir dönemde departman bazında belirli bir hedef müşteri grubu için ayrılan satış bütçeleri gibi çok özel “alt bütçeler” oluşturabilirsiniz. Bütçeleri Excel programına aktarma ve düzeltilmiş bütçeleri Navision’a geri yükleme özelliği, bütçeleri kuruluşunuza en uygun olan şekilde dağıtabilme esnekliği de sağlamaktadır. İstediğiniz uzunluktaki dönem için, işletmenizi yönlendirmek ve kontrol etmek için gerekli olan ayrıntı seviyesinde istediğiniz sayıda bütçe oluşturabilirsiniz. Her bütçe girişine sonsuz sayıda boyut ekleyebilirsiniz.  Ayrıca finansla ilgili ödemelerin otomatikleştirilmesi ve müşteri borçlarının takip edilmesi sayesinde nakit akışların optimize edilmesi ve Uluslararası piyasaların kapsamını genişletebileceğiniz ve global transferleri gibi işlemleri kolaylca gerçekleştirebilirsiniz.

Kısacası Microsoft Dynamics NAV sayesinde iş faaliyetlerinigeniş bir yelpaze içerisinde yönetebilirsiniz ve işletmenizin özelliklerine uygun olarak sisteme yeni işlevler ekleyebilirsiniz. Bu modülün en temel özellikleri ise şöyledir;

 • Finans ve muhasebe
 • Duran varlıklar – Dağıtımlar, Sınıflandırmalar
 • Borç ve alacaklar
 • Bütçeler
 • Varlıkların dağılımı
 • Konsolidasyon
 • Nakit yönetimi
 • Nakit mutabakatları
 • Firmalar arası muhasebe
 • Gelir – gider merkezleri
 • Birden fazla döviz kuru
 • TTK ve UFRS

SATIŞ VE PAZARLAMA

İyi satış ve pazarlama işlemleri, doğru kararları doğru zamanda almakla ilgilidir. O yüzden tüm satış ve pazarlama işlemlerinizi denetlemeniz ve bunlara odaklanmanız gerekir. Microsoft Dynamics NAV  ile hem müşterilerin hem de çalışanların önemli bilgilere ulaşması sağlanır. Çalışanlar faturalara, müşteri verilerine ve raporlara kolaylıkla erişebilirler. Müşterilerse işletmenin stoklarına erişebilir,talepte bulunabilir ve irtibat bilgileri de dahil olmak üzere şirket verilerini güncelleyebilirler. Sistem gerçek zamanlı olarak güncellendiğinden ağ üzerinden sisteme bağlanan bütün kullanıcılar zamanında ve doğru bilgilere bu sayede erişmiş olurlar. Bu özellik satış ekibine  müşteriye özel bilgilere erişim kolaylığı sağlar. Böylece  müşteri ve diğer yanda satış ekibi olmak üzere her iki uçta da satış prosesini geliştirir.Detaylı iletişim yönetimi, pazarlama ve satışın, müşteriye özel pazarlamayı tam olarak belirleyebilmesini sağlar.

Satış tahmini, üreticiler ve dağıtıclar için en önemli işlemlerden biridir. Dynamics NAV, talebi karşılayan süreçleri içerdiğinden bu tahminleri yapmak kolaylaşır. Mevcut stoğun, stok devir süresinin, siparişle teslimat arasında geçen süresinin ve lojistik maliyetinin azalmasına yardımcı olur. Kısacası; Müşteri bilgileri, iskonto koşulları, teslimat yöntemleri, satışın takibi ve raporlanması gibi işlemlerin gerçekleştirilmesinde kolaylık sağlar. Tüm bunlar içinde pazarlama ekibi de müşteri bilgilerinin kolayca yönetimini ve analizini sağlamış olur. Pazarlama statejisi geliştirmesine kolaylık sağlar. Modülün satış ve pazarlama açısından bakıldığında en temel özellikleri ise şöyledir;

 • Müşterilerden alacakların yönetimi
 • Müşterilerden ayrıntılı veri tabanı oluşturulması
 • Ödemeler ve iskontolar politikası kurulması
 • Muhasebe, depo ve diğer modüller ile satışların entegre edilmesi
 • Avans/peşin/ ödemelerin işlemi
 • Segment ve kampanyaların yönetimi
 • Microsoft Office Outlook ile entegrasyon
Microsoft Dynamics NAV ERP
Microsoft Dynamics NAV ERP

ÜRETİM

Üretim için en temel nokta talep olmasıdır. Talep planlaması işletmeler için önemlidir. ERP sistemi ile taleplerinizi rahatlıkla planlayıp ona göre üretim yapabilirsiniz. Dynamics NAV kaynaklarınızı üç boyutlu olarak yönetebilmenizi sağlar; ürün, zaman ve piyasa boyutunda. Sağlam ve güvenilir bir talep planlama sistemi rekabet gücünü, müşteri memnuniyetini ve kaynak yönetimini sürdürebilmek için son derece önemlidir. Üretimin gerçekleşmesi için bir diğer önemli unsur ise üretim için gerekli olan malzemelerin tedariğidir. Tedarik planlaması satış siparişleri, üretim siparişleri veya satın alma talepleri ile malzeme ihtiyaç planlaması kullanılarak planlama yapılır. Çok lokasyonlu planlama ile tedarik zincirinde malzeme akışı bu şekilde kolaylaştırılır. Bütün malzemeler, maliyetler ve işlemler eş zamanlı olarak güncellenebilir ve değiştirilebilir. Üretim modülünün en temel özellikleri ise şöyledir;

 • Üretim – üretim siparişleri, takımlı ürünler
 • Esnek üretim
 • Kapasiteler planlama, programlar
 • Teslimatların planlanması
 • Tedarikçiler ve müşteriler ile ilişkilerin yönetimi 
 • Üretim siparişleri, hazır mamüller, teslimatlar planları ve kapasiteler hakkında bilgilere hızlı erişim.
 • Tüm üretim işlemlerinin otomatikleştirilmesi.
 • Sipariş durumu hakkında derhal cevaplama, üretim sürecinin her aşamasında sipariş değişimi, performans süresinin kısaltılması.

DAĞITIM

Dağıtım süreçleri tedarik zincirinin en önemli süreçlerinden biri olduğu kadar birçok maliyet noktası oluşturmasıyla da ön plana çıkar. Dağıtım süreçlerinin otomasyonu ve optimizasyonunu mümkün kılan Microsoft Dynamics NAV, zamanında ve doğru servis imkânı verir. Bunun sonucunda sadece zaman ve maliyet tasarrufu sağlanmaz, ayrıca hizmet kalitesi artırılarak müşteri tatmini sağlanır.  Bir sipariş geldiğinde anında onaylamak ve fırsatı değerlendirmek için stok bilgilerini anlık olarak görmek,stok bilgilerini talep analizleriyle destekleyerek fazla stoğu azaltmak, iş ortaklarınız ile daha iyi bir işbirliği ortamı oluşturarak taleplere daha hızlı yanıt verebilmek için Microsoft Dynamics NAV ideal bir ortam sunar.

Microsoft Dynamics NAV ERP
Microsoft Dynamics NAV ERP

STOK YÖNETİMİ

Dynamics NAV ile birden çok konumdaki farklı stokları tek bir noktadan yönetebilme, depolar arasındaki stok hareketlerini kontrol edebilme, stoksuz çalışan müşterilere anlık teklif iletebilme gibi işlemleri yapabilirsiniz.  Stok yönetimi fonksiyonu ile maliyetleri azaltabilir ve müşteri hizmetlerini iyileştirebilirsiniz. Stok kontrolü ile satın alma ve sipariş işleme arasında bağlantı kurularak, stoğun ihtiyaç olduğu ölçüde bulunabilirliği sağlanır. Bu şekilde işlemlerin izlenebilmesi sağlanır ve yüksek maliyetli stok fazlalıkları engellenir. Aynı zamanda, siparişlerin müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde doğru olarak işleme konması sağlanır.İşletmenizde stok fazlalıkları azaltılır ve aynı zamanda müşterilere daha hızlı şekilde daha büyük bir güvenle cevap verilmesi sağlanır. Ayrıca Microsoft Dynamics NAV’ın saha hizmetleri araçları sayesinde her bir teknisyene ait bireysel stok siteleri oluşturmak mümkün. Bu çoklu ortamın kontrolü ile stoklardaki tüm değişimleri anında sisteme girebilir ve hatalardan korunabilirsiniz.

Stok yönetimi modülü ile ambar yönetimi de sağlayabilirsiniz. Siparişe göre depolama, çoklu sipariş depolama, sevkıyat planlama, geçici stoklama gibi özellikler sağlayan Microsoft Dynamics NAV, ambar yönetimini etkin kılar. Örneğin birçok ürünü aynı anda sevk etmeniz gereken bir operasyonda ürünlerin yerlerini tek tek aramak yerine Microsoft Dynamics NAV’ın ambar yönetim aracını kullandığınızda ürünün doğru konumuna anında yönlendirilirsiniz. Böylelikle doğru alana ve rafa yönlendirilen çalışanlar çok daha etkin ve fazla işlem yapma şansına sahip olur. Stok yönetimi modülünün temel özellikleri ise şöyledir;

 • Depo giderleri
 • Siparişler işlemi
 • İade malların yönetimi
 • Malların izlenmesi
 • Ürünlerin yedekleri
 • Ürünler arasında bağlantılar
 • Birçok depolar ve sorumluluk merkezleri
 • Depolar arası transfer
 • Depo alanı dağılımı sistemi
 • Devresel envanter
distribution

Sağlıklı kararlar verilmesini sağlar

 

Microsoft Dynamics, kuruluşunuzun her düzeyinde akıllı, güvenilir, stratejik ve taktiksel kararlar alınmasını sağlar. Üst düzey yöneticiler işle ilgili temel ölçütlere her zaman erişebilir; bölüm yöneticileri sorumluluk alanlarını etkin şekilde yönetmek ve planlama yapmak için gerekli bilgi ve araçlara sahip olabilir; muhasebeden stok departmanına ve yerinde müşteri hizmetlerine kadar her pozisyondaki tüm çalışanlar kritik bilgileri her zaman inceleyebilir ve işletmenize ve müşterilerinize hizmet sunmak için en iyi yolu belirleyebilir.

puzzle

İş verimliliğini artırır

 

Microsoft Dynamics, bir işletmenin yönetimine esnek ve bütünsel bir yaklaşımla kuruluşunuzdaki tüm bireyleri, süreçleri ve bilgileri en yüksek verimliliği sağlayacak şekilde birbirine bağlar. Birçok rutin ve tekrarlanan fonksiyonları otomatikleştirin, gereksiz engelleri kaldırın ve çalışanlarınızın, iş ortaklarınızın, tedarikçilerinizin ve müşterilerinizin paylaşılan hedefler doğrultusunda katılımını sağlayın.

productivity

Sistemlerinizle uyumludur

 

Microsoft Dynamics çözümleri zaten kullanmakta olduğunuz Microsoft yazılım ve sistemleriyle birlikte çalıştığından, teknolojiye yaptığınız yatırımdan daha fazla yararlanmanıza olanak sağlamaktadır. Microsoft tekliflerinin bir parçası olun bu çözümler Microsoft Office sistemi gibi yaygın kullanılan verimlilik uygulamaları ve Microsoft sunucuları ile Microsoft .NET gibi lider teknolojilerle birlikte çalışmaya hazır olarak sunulmaktadır.